Աթենք-Արգոլիս-Օլիմպիա-Դելֆի-Աթենք
Հունաստանը զարմանալի երկիր է, որը կարող եք բացահայտել իր բազմաթիվ թանգարաններով, զբոսայգիներով, Կոլոնակի, Էռմու առևտրային թաղամասերով, Վուկուռեստիո, Մոնաստիրակի և Պլակա փողոցներով: Ձեր ճանապարհորդության ընթացքում դուք կունենաք հանգստացնող և ֆանտաստիկ ճամփորդություն դեպի Սարոնիկ կղզիներ, կհայտնաբերեք Աթենքի, Օլիմպիայի և Դելֆիի հնագույն տաճարները, թանգարանները և հուշարձանները:
Օր 1
Ժամանում Աթենք: Հանդիպում Աթենքի օդանավակայանում և ուղևորափոխադրում դեպի հյուրանոց: Մնացած օրը հանգստի ժամանակ է: Գիշերակաց Աթենքի հյուրանոցում:
Աթենքը հսկայական քաղաք է, որը գտնվում է հրաշալի լեռներով շրջապատված յոթ պատմական բլուրների միջև: Աթենքը, որը բնակեցված է ավելի քան 3000 տարի, լայնորեն հայտնի է որպես արևմտյան քաղաքակրթության և ժողովրդավարության ծննդավայր: Աթենքը՝ բաղկացած լինելով մեծ քաղաքային կենտրոնից և մետրոպոլիտենից, պատմական և ժամանակակից առանձնահատկությունների խառնուրդ է: Քաղաքը հայտնի է իր հնագիտական ավերակներով և հուշարձաններով: Սակայն Աթենքում ոչ միայն հին ավերակներ են: Այս աշխույժ քաղաքը նաև մշակույթի, գիշերային կյանքի և սպորտի կարևոր կենտրոն է:
Օր 2
Նախաճաշ հյուրանոցում: Ձեր կեսօրյա առավոտյան շրջագայության համար ձեզ կվերցնեն հյուրանոցից: Դուք կտեսնեք Սինտագմայի հրապարակը, Խորհրդարանի շենքը, Անհայտ զինվորի հուշարձանը, Աթենքի ակադեմիան, համալսարանը, Ազգային գրադարանը և Ադրիանի կամարը: Անցնելով Օլիմպիական Զևսի Տաճարի մոտով՝ այցելեք Պանաթինաիկոս մարզադաշտը, որտեղ 1896 թվականին անցկացվեցին առաջին օլիմպիական խաղերը: Ակրոպոլիսում այցելեք Աթենքի ոսկե դարաշրջանի ճարտարապետական գլուխգործոցները՝ Պրոպիլեյները, Աթենաս Նիկե աստվածուհու տաճարը, Էրեքթեոն տաճարը և վերջապես, «նյութականի և հոգու միջև ներդաշնակ» Պարթենոնը: Շարունակեք շրջայցը և այցելեք այն վայրը, որտեղ արձանները վերջապես գտել են իրենց տունը և կհիանաք դասական դարաշրջանի հրաշալիքներից մեկով՝ Ակրոպոլի թանգարանով: Շրջագայության վերջում ձեզ կտեղափոխեն հյուրանոց կամ քաղաքի կենտրոն: Մնացած օրը ձեր տրամադրության տակ է: Գիշերակաց Աթենքի հյուրանոցում:
Աթենքում է գտնվում օլիմպիական Զևսի տաճարը: Այս կիսաքանդված տաճարը նվիրված է օլիմպիական աստվածների առաջնորդ Զևսին, և այդպես է ստացել իր անվանումը՝ օլիմպիական Զևսի տաճար: Այն գտնվում է Աթենքի կենտրոնին մոտ: Այս տաճարը շատ մոտ է գտնվում Աթենքի մյուս հուշարձաններին, ինչպիսիք են Պանաթինաիկոս (Կալիմարմարո) մարզադաշտը, Ադրիանի կամարը և Զապեյոն Մեգառո պալատը:
Աթենքի Պանաթինաիկոս մարզադաշտը, որը նաև հայտնի է որպես Կալիմարմարո անունով, որը նշանակում է «զարդարված մարմար», միակ մարզադաշտն է, որը ամբողջովին պատրաստված է մոտակա Պենդելի լեռան քարից ստացվող մարմարից: Հինավուրց մարզադաշտը, որտեղ այժմ գտնվում է Կալիմարմարոն, այն վայրն էր, որտեղ մարզիկները մրցում էին Պանատենայայի տոնակատարության ժամանակ, որը հնագույն Աթենքում անցկացվող ամենամեծ տոնն էր: Այն կառուցվել է մոտավորապես 330 մ.թ.ա. հույն հռետոր Լիկորգոսի կողմից: Մարզադաշտը ուներ զուգահեռ եռաչափ ձև, մի կողմում մուտքն է, իսկ մարզադաշտի երեք կողմերում հանդիսատեսի նստատեղեր են:
Ակրոպոլիս թանգարանում պահվում է Ակրոպոլի հնագիտական վայրերում հայտնաբերված մասունքների մեծ հավաքածու: Հին քաղաքի մնացորդները գտնվում են թանգարանում՝ ապակյա հատակի տակ: Ցուցահանդեսում ներկայացված են նաև դասական ժամանակաշրջանի բազմաթիվ քանդակներ և արվեստի գործեր Ակրոպոլիսի տարբեր տաճարներից և նրանց բեկորներից, ինչպիսիք են Պրոպիլեյները, Աթենաս Նիկե աստվածուհու տաճարը և Էրեքթեոն տաճարը: Պարթենոնի սենյակում, որը գտնվում է թանգարանի վերին հարկում, այցելուները կգտնեն մեծ արժեք ունեցող իրեր, որոնք պատկանել են Պարթենոնին:
Օր 3
Մեկօրյա ծովային ճանարարհորդություն (Իդրա-Պորոս-Էգինա), նախաճաշ հյուրանոցում: Ձեզ կվերցնեն հյուրանոցից և կտեղափոխեն նավահանգիստ ամբողջ օրվա ուղևորության համար դեպի Սարոնիկ 3 կղզիները՝ Իդրա, Պորոս և Էգինա: Նավի վրա մատուցվող ճաշ: Յուրաքանչյուր կղզում իջնում ենք նավից: Իդրա կղզին արվեստագետների համար հրճվանք է իր բուտիկներով, խանութներով և սրճարաններով, որոնք տեղակայված են նավահանգստում: Պորոսը բավականին գեղեցիկ կղզի է, որը հնարավորություն է տալիս գնումներ կատարել: Էգինան Սարոնիկ կղզիներից խոշորագույնն է, որը հայտնի է ծովամթերքների խորովածով և ընկույզով: Երեկոյան ժամանում Աթենքի նավահանգիստ և ուղևորափոխադրում հյուրանոց: Գիշերակաց Աթենքի հյուրանոցում:
Սարոնիկ կղզիները շատ հայտնի հունական կղզիներ են, քանի որ նրանք Աթենքից ամենամոտն են: Վերջին տարիներին զբոսաշրջությունը այստեղ զարգացել է: Բյուրեղյա ջուրը, հանգստացող մթնոլորտը և երկարամյա պատմությունը Սարոնիկ Հունաստանին առավել բնորոշ առանձնահատկություններ են: Պորոսը հիանալի վայր է ծովագնացության համար, Իդրան զարմանալի ճարտարապետություն ունի, և Էգինան իդեալական է ընտանեկան հանգստի համար:
Օր 4
Նախաճաշ հյուրանոցում: Ուղևորափոխադրում Աթենք կանգ առ Կորնթոսի ջրանցքը տեսնելու համար: Այցելություն Էպիդավրոսի հնագույն թատրոնը, որը հայտնի է իր ակուստիկայով: Այցելեք Նաֆպլիոն քաղաք, նախքան Միկենե հասնել: Այցելեք հնագիտական պեղումների վայրը և Ագամեմնոնի թագավորական դամբարանը (Տրոյայի պատերազմի առաջնորդ): Շարունակում ենք ուղևորությունը կենտրոնական պելոպոնիսով դեպի Օլիմպիա քաղաքը, որը օլիմպիական խաղերի օրրանն է: Այստեղից է Օլիմպիական կրակը սկիզբ առնում և շարունակում իր ճանապարհը: Ընթրիք հյուրանոցում: Գիշերակաց Օլիմպիա հյուրանոցում:
Էպիդավրոսի հնագույն թատրոնը համարվում է Հունաստանի լավագույն պահպանված հին թատրոնը՝ իր կատարյալ ակուստիկայի և նուրբ կառուցվածքի տեսանկյունից: Այն կառուցվել է մ.թ.ա. 4-րդ դարի վերջում: Իր անզուգական ակուստիկայի շնորհիվ դերասանները կարող են լսելի լինել 15000 հանդիսատեսների կողմից և նույնիսկ կարող եք լսել գնդասեղի ընկնելու ձայնը: Հնագույն ժամանակներից մինչ այսօր այն հայտնի է իր չափսերով, եզակի ճարտարապետությամբ և ներդաշնակությամբ:
Նաֆպլիոնը Աթենքից ոչ շատ հեռու հաճելի քաղաք է: Հնագույն Նաֆպլիոն քաղաքը Պալամիդի ամրոցով, գրավիչ է նաև իր նեղ փողոցներով, բարձրահարկ շենքերով և գեղեցիկ հրապարակներով: Նաֆպլիոն քաղաք տանող միակ մուտքը ցամաքից եղել է Պորտա Դելլա Տերաֆերման, որը նաեւ հայտնի է որպես «Խիրայի դարպաս» և այն կառուցվել է 1708 թվականին:
Օլիմպիայի հնագիտական վայրը հայտնի է որպես հին օլիմպիական խաղերի վայր: Սրանք սպորտային միջոցառումներ էին, որոնք անցկացվում էին յուրաքանչյուր չորս տարին մեկ և նվիրված էին Զևսին: Այսօր այդ վայրում պահպանվել են հին տաճարները, մարզադաշտը և հնագիտական թանգարանը: Այս թանգարանում կան հիանալի իրեր, ինչպես օրինակ Հերմես Պրաքսիտելի և Նայք Պայոնիոսի արձանները, որոնք հայտնաբերվել են պեղումների ժամանակ Օլիմպիայի հնագույն տարածքներում: Հինավուրց մարզադաշտը ևս հետաքրքիր է իր կամարով:
Օր 5
Նախաճաշ հյուրանոցում: Այցելեք յուրօրինակ Օլիմպիական մարզադաշտը և հնագիտական թանգարանը: Այնուհետև ուղևորվում ենք դեպի հյուսիս՝ Պատրաս քաղաքը, անցնելով Ռիոնից դեպի Անտիրիոն կառուցված նոր կամրջով: Շարունակում ենք ճանապարհորդությունը Նաֆպակտոս և Իտեյա քաղաքներով դեպի Դելփիի: Ընթրիք հյուրանոցում: Գիշերակաց Դելփիում գտնվող հյուրանոցում:
Նաֆպակտոսը փոքր և գեղեցիկ քաղաք է Հունաստանի արևմտյան կողմում: Պատմականորեն այն հայտնի է 1571 թվականին տեղի ունեցած Լեպանտոյի ճակատամարտով: Այս ճակատամարտի հետ կապված բոլոր հիշողությունները և աքսեսուարները այսօր պահպանված են Նաֆպակտոսում գտնվող Բոցարիսի թանգարանում: Նաֆպակտոսի ամենակարևոր տեսարժան վայրերից են Վենետիկյան ամրոցը, որը գտնվում է բլրի վրա և միջնադարյան ոգով գեղատեսիլ նավահանգիստը:
Օր 6
Նախաճաշ հյուրանոցում: Այցելություն Պառնաս լեռան լանջերին գտնվող Դելփիի հնագիտական վայրերը: Այցելություն Ապոլոն Պիֆիայի սրբավայրը, Կաստալայի աղբյուրը և թանգարանը: Կեսօրից հետո վերադարձ Աթենք: Ճանապարհին, անցնում ենք Արաչովա գյուղի գեղատեսիլ վայրերով: Գիշերակաց Աթենքի հյուրանոցում:
Դելֆին Հունաստանի ամենահայտնի հին հուշարձան-քաղաքն է: Այն գտնվում է բլրի գագաթին՝ ձիթենու ծառերի հովտում և հայտնի պատգամախոս է եղել հին ժամանակներում:
Միջերկրածովյան բոլոր երկրների մարդիկ գալիս էին այստեղ, խնդրելու Ապոլոն Աստծո մարգարեությունը: Քանի որ Դելֆին եղել է Ապոլոնի սրբավայրը, բոլոր հուշարձանները կապված են Աստծո պաշտամունքի և մարգարեության հետ: Ահա թե ինչու Դելֆիում կտեսնեք Ապոլոնի տաճարը, Հին թատրոնը, որտեղ անցկացվել են Աստծուն նվիրված ծեսեր, Հին Ստադիոնը, որտեղ տեղի են ունեցել Աստծուն նվիրված սպորտային միջոցառումներ և այլ հուշարձաններ: Հնագիտական թանգարանը նույնպես շատ հետաքրքիր է պեղումների վայրերից բերված գտածոներով և հուշարձաններով:

Athens-Argolis-Olympia-Delphi-Athens
Greece is an amazing country to discover with its numerous museums, parks, and the shopping areas of Kolonaki, Hermou, Voukourestiou Street, Monastiraki and Plaka. During your travelling you’ll have a relaxing and fantastic cruise to the Saronic Islands, will discover the ancient temples, museums and monuments in Athens, Olympia and Delphi.
Day 1
Arrival in Athens. Meet at Athens airport and transfer to the hotel. The remainder of the day at leisure. Overnight in Athens Hotel.
Athens is a sprawling city established among seven historic hills and surrounded by remarkable mountains. Inhabited for more than 3,000 years, Athens is widely known as the cradle of Western civilization and the birthplace of democracy. Consisting of a large city center, an urban district and metropolitan area, Athens presents a confusing blend of historical and modern features. The city is famous for its archaeological ruins and monuments. However, Athens is not just about ancient ruins. This bustling city is also an important center for culture, nightlife and sports.
Day 2
Breakfast at the hotel. Pick up from the hotel for your half-day morning tour. Visiting Syntagma Square, the House of Parliament, the Memorial to the Unknown Soldier, the Athens Academy, the University, the National Library and the Hadrian’s Arch. Pass by the Temple of Olympian Zeus and visit the Panathenaic Stadium where the first Olympic Games of the modern era were held in 1896. On the Acropolis visit the architectural masterpieces of the Golden Age of Athens: the Propylaea, the Temple of Athena Nike, the Erechtheion and finally “the harmony between material and spirit”, the Parthenon. Continue and visit the place where at last the statues found their home and admire the wonders of the classical era, the museum of Acropolis. At the end of the tour, drop off at the hotel or at the city centre. The remainder of the day at own leisure. Overnight in Athens Hotel.
The Temple of the Olympian Zeus is in Athens. This half-ruined temple is dedicated to Zeus, the chief of the Olympian Gods, and that is how it took its name, the temple of the Olympian Zeus. It stands within a walking distance from the Athens center. This temple is very close to other monuments of Athens, such as Kallimarmaro Stadium, the Hadrian's Arch and Zappeion Megaro.
Athens' Panathenaic Stadium or Panathinaikos, is also known as the Kallimarmaro, which means "beautifully marbled" and is the world's only stadium, made entirely of marble which comes from nearby Mount Pendeli. The ancient stadium where the Kallimarmaro now stands was the place where male athletes were competing in athletic events during the Panathenaia celebrations, the greatest festivities in ancient Athens. It was built around 330 BC by Athenian orator Lykourgos. The stadium had a parallelogram shape with an entrance on one end and spectator seats on the three sides of the stadium.
The Acropolis Museum houses a large collection of relics excavated from the archaeological site of the Acropolis. The remains of the ancient city are located all along the bottom of the museum, underneath the glass floor. The exhibits also display numerous sculptures and classical period artifacts from the various temples on the Acropolis and fragments of the religious buildings, like the Propylaea, Temple of Athena Nike and Erechtheion. In the Parthenon room which is on the top floor of the museum, visitors will find items of great value, once belonging to the Parthenon.
Day 3
One Day Cruise (Hydra-Poros-Aegina), breakfast at the hotel. Pickup from the hotel and transfer to the port for the full day cruise to the 3 Saronic islands of Hydra, Poros, Aegina. Lunch served on board. At each island, get off the boat to discover each island’s own individual character. Hydra is an artist’s delight, with boutiques, shops and cafes dotted around the harbour. Poros is a pretty island with a chance for shopping. Aegina is the largest of the Saronic Islands, famous for BBQ seafood and pistachio nuts. Arrive back at Athens port in the evening and transfer to the hotel. Overnight in Athens hotel.
The Saronic islands are very popular Greek islands because they are the closest Greek islands from Athens. Aegina, Poros and Hydra have developed a lot in tourism over the last years. The crystal water, the relaxing atmosphere and the long history are the most distinctive characteristics of Saronic Greece, each of which has a different character. Poros is great for sailing, Hydra has amazing architecture and Aegina is ideal for family vacations.
Day 4
3 Days classical tour: Athens – Argolis – Olympia: (Breakfast, Dinner) - Breakfast at the hotel. Pick up from the hotel for your 3 days Classical tour. Depart Athens and stop to see the Corinth Canal. Drive onto and visit the ancient theatre of Epidaurus, famous for its acoustics. Visit the town of Nafplion before arriving in Mycenae. Visit the archaeological site and the Royal Tomb of Agamemnon (The leader of the Troy War). Continue across the central Peloponnese to Olympia, the cradle of the Olympic Games. From here, the original Olympic Flame begins its journey to the Olympic Games. Dinner at the hotel. Overnight at Olympia hotel.
Greece in terms of its perfect acoustics and fine structure. It was constructed in the late 4th century BC. Due to its incomparable acoustics, the actors can be perfectly heard by all 15,000 spectators, as you can even hear the sound of a pin dropping. It is known from the antiquity until the present days for its size, the unique architecture and harmonious proportions.
Nafplion is a lovely town not far from Athens. With the strong Palamidi Fortress overlooking it, the Old Town of Nafplion bursts with narrow alleys, tall houses, and lovely squares. The only entrance to Nafplion city from the land was Porta Della Terraferma which is also known as “The Gate of Xira”. It was constructed in 1708 and at that time it was the only entrance to Nafplion city from the land.
The archaeological site of Olympia is most famous as the venue of the ancient Olympic Games. These were actually athletic events taking place every four years as part of celebrations for god Zeus. Today, the site hosts remain of ancient temples, a stadium, and the Archaeological Museum. This museum hosts stunning pieces found at excavations in the ancient site and the region of Olympia, such as the Statue of Hermes of Praxiteles and the Nike of Paionios. The Ancient Stadium with the characteristic arch is also interesting sightseeing in Olympia.
Day 5
Visit the original Olympic Stadium and the archaeological museum. Then drive north to Patras and cross the new bridge over the Corinthian Bay from Rion to Antirion. Continue via the towns of Nafpaktos and Itea to Delphi. Dinner at the hotel. Overnight in Delphi hotel.
Nafpaktos is a small and lovely town on the western side of Greece. Historically it is famous for the Battle of Lepanto that took place there in 1571. All the memories and accessories connected with this battle are housed today at the Museum of Botsaris in Nafpaktos. The most important sightseeing in Nafpaktos includes the Venetian Castle, on top of the hill above the town, and the picturesque port with the intense medieval soul.
Day 6
Visit the archaeological site of Delphi on the slopes of Mount Parnassus. See the Sanctuary of Apollo Pythios, Castalia Spring and the museum. In the afternoon, depart for Athens. On the way, pass through the picturesque village of Arachova. Return to Athens and drop off at the hotel. Overnight in Athens hotel.
Delphi is among the most popular ancient sites in Greece. It is located on top of a hill overlooking a valley of olive groves and was a famous oracle in the antiquity. People from all over the Mediterranean would come to ask for the prophecy of god Apollo. As Delphi was actually a sanctuary to god Apollo, all monuments are connected to the cult of the god and the oracle. That’s why in Delphi you will see the Temple of Apollo, the Ancient Theatre where rituals to the god were offered, the Ancient Stadium where athletic events to honor the god were offered, and other monuments. The Archaeological Museum is also very interesting with statues and findings from excavations on the site.